search
top

Ciepło domowego ogniska, czyli gdzie umieścić kominek w domu?

To, co nazywamy ciepłem ogniska domowego ma swój wymiar nie tylko symboliczny, jeśli mamy na myśli miłość i szacunek wobec siebie, ale przede wszystkim ma aspekt praktyczny i funkcjonalny. Kominek jest niezbędnym elementem instalacji grzewczej. Do wyboru są różne rodzaje pieców, od żeliwnych z dawnym charakterem, przez tradycyjne ceramiczne, po kaflowe. Wszystkie mają spełniać jedno zadanie, ogrzewać pomieszczenia w domu.

W ofercie sklepów znajdziemy również imitacje prawdziwych kominków z palącym się wewnątrz ogniem i kawałkami drewna. Te zasilane są zwykle energią elektryczną i nie mają nic wspólnego z podgrzewaniem wnętrza. Więcej ciekawych informacji znajdziesz pod adresem http://domifikacje.pl/better-life/. Gdzie powinniśmy ulokować kominek, by cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością?

Najlepszym miejscem będzie centralny punkt w pokoju dziennym czy salonie. Tak umieszczony piecyk będzie równomiernie rozprowadzał ciepło po całym wnętrzu. Powinniśmy pamiętać, że w tym pomieszczeniu, gdzie planujemy postawić komin muszą znajdować się niezbędne elementy instalacji grzewczej, czyli przewody kominowe odprowadzające pyły czy gazy.

Od średnicy komina zależy wielkość i moc piecyka, który możemy zamontować. A z tym wiąże się również jego wydajność. Jeśli kominek ma ogrzewać nie jeden pokój, a całe mieszkanie konieczny jest montaż specjalnie izolowanych rurek. Do nich zamontowane są w kominku wentylatory, które nawiewają gorące powietrze. System rurek przekazuje ciepło do pozostałych pomieszczeń w domu, utrzymując stałą temperaturę powietrza. Jak przekłada się to na powierzchnię mieszkania do ogrzania?

Do ogrzania pokoju wielkości 50 m2 powinien wystarczyć kominek o mocy ok. 7 kW. Jeśli piec ma nagrzewać mieszkanie o powierzchni 150-200 m2 moc wkładu kominkowego powinna wzrosnąć co najmniej dwukrotnie. Na koniec pomyślmy o niesamowitym nastroju, jaki tworzy palące się w kominku drewno. Któż nie chciałby ogrzać zmarzniętych dłoni przy cieple żarzącego się ognia…

Na wspaniały nastrój w pomieszczeniu, wpływ ma również powierzchnia naszych ścian, z pewnością ważne będą tutaj kolory oraz zastosowane techniki malowania. Jeśli ściany mają się prezentować dobrze, pamiętaj o poprawnym przygotowaniu podłoża. Cenne wskazówki znajdziesz pod tym adresem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top