search
top

Ciepła podłoga w łazience – jak to zrobić?

Podłoga w łazience to temat trochę pominięty kosztem oświetlenia czy armatury, warto jednak poświęcić mu parę słów. Co można zrobić z naszą podłogą by lepiej nam służyła

Jeśli już decydujemy się na zmianę podłogi warto zastanowić się co ma znajdować się pod nią. Warto byłoby aby była ona dodatkowym elementem grzewczym, albo chociaż nie powodowała niemiłego wrażenia w momencie gdy stąpamy po niej wychodząc z kabiny prysznicowej.

Godne uwagi są tutaj elektryczne maty grzewcze. Wymagają one w ostatecznym rozrachunku mniejszego nakładu kosztów i pracy. Warstwa ocieplenia jak i posadzka nie musi być tak samo gruba jak w przypadku ogrzewania wodnego. Dla elektrycznej maty grzewczej wystarczy odpowiednio 4 cm dla ocieplenia i 2-3 cm w przypadku posadzki.  Nad całością czuwa sterownik elektroniczny który możemy umieścić na ścianie w łazience i podłączyć do instalacji elektrycznej.  Może ona służyć do samego tylko ogrzewania zimnych kafelek,  na sterowniku możemy ustawić dowolną temperaturę, nie wyższą jednak niż 40 stopni.

Innym sposobem na wykonanie ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie wodne. Polega to na przepuszczaniu wody o odpowiedniej temperaturze w rurach umieszczonych w posadzce . Jest to system który służy nie tylko do ogrzewania samych kafelek, może działać jako element grzewczy w pomieszczeniu w którym jest zainstalowany.

Najlepszym i najtańszym materiałem do wykonania takiego ogrzewania są rury wielowarstwowe alu-pex. Ich koszt nie jest duży, a wprawny hydraulik podłączyć może takie ogrzewanie bez zastosowania drogich rozdzielaczy wprost do konwencjonalnego grzejnika który już jest zainstalowany w pomieszczeniu. Temperaturę również można odpowiednio ustawić za pomocą głowicy termostatycznej zainstalowanej razem z całością rur. Warto wspomnieć o tym, że posadzka powinna być wykonana z odpowiedniego rodzaju betonu z dodatkami dla ogrzewania wodnego który wydłuży jej żywotność w warunkach nagrzewania i stygnięcia które są normalne dla podłóg ogrzewanych

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top