search
top

Bezspoinowe systemy ociepleń (BSO) – co to takiego?

Polska leży w strefie klimatycznej wymagającej ocieplania budynków. Większość z nich jest teraz ocieplana metodą lekką mokrą. Jest ona bardzo skuteczna, pod warunkiem, że zostanie profesjonalnie zainstalowana.

Wbrew powszechnej opinii ocieplenie budynku nie składa się tylko z założenia płyt styropianowych lub wełnianych i tynku. Potrzebne są jeszcze: zaprawa służąca do przyklejania płyt do ściany, siatka zbrojeniowa z włókna szklanego zatapiana obustronnie w zaprawie, łączniki mechaniczne, różne elementy potrzebne do wykończenia szczególnych miejsc, takie jak listwy, taśmy, materiały uszczelniające, siatki narożnikowe.

Materiał termoizolacyjny służący do ocieplenia budynków, czyli styropian albo wełna mineralna przymocowywany jest do budynku za pomocą kleju i kołków. Na zatopioną siatkę zbrojeniową nakłada się cienką warstwę tynku, której zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Opcjonalnie można użyć farby, aby budynek wyglądał estetycznie. Aby system należycie spełniał swoją rolę, trzeba dołożyć szczególnej staranności przy wykańczaniu takich miejsc jak otwory okienne, parapety oraz miejsca położone nisko przy podłożu – szczególnie narażone na uszkodzenia.

Bardzo ważną kwestią jest kupowanie wszystkich potrzebnych materiałów u jednego producenta. Wtedy mamy gwarancję dobrej jakości i trwałości produktów. BSO jest systemem, więc nie powinien składać się z przypadkowo zakupionych towarów. Jeżeli natomiast położymy ocieplenie, którego elementy pochodzą od różnych producentów, możemy spodziewać się pęknięć, rozszczelnień i innych uszkodzeń. Wtedy nie istnieje możliwość złożenia reklamacji u sprzedawcy.

Ceny za metr kwadratowy systemu ociepleniowego wahają się w granicach około 30 zł za ocieplenie na bazie płyt styropianowych do nawet 120 złotych za systemy z płytami z wełny mineralnej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top