search
top

Bezpieczeństwo użytkownika a budowa kominka

Kominki, oprócz funkcji estetycznej muszą stanowić również wydajne, ekonomicze i ekologiczne źródło ciepła. Efektywne działanie kominka zapewnia odpowiednia instalacja i właściwa izolacja. Wiele osób posiadających w domu kominek nie zastanawiało się jednak nad jego budową i funkcjami poszczególnych części.

Warto jednak choć trochę wyedukować się w tym temacie, zwłaszcza jeśli budujemy dom i planujemy wstawienie kominka. Tym bardziej, jeżeli ma on stanowić główne źródło ogrzewania.

Wymagania ekonomii, ergonomii i bezpieczeństwa użytkowników kominka skłaniają producentów do wprowadzania na rynek kominków z wymuszonym obiegiem powietrza. Są one bezpieczniejsze i wydajniejsze  energetycznie od starszych modeli z grawitacyjnym obiegiem powietrza.

użytkowanie kominka

Dla bezpieczeństwa użytkowników kominki należy montować przy ścianie i na podłodze wykonanej z materiałów niepalnych. Dodatkowej izolacji wymaga również wnętrze kominka, tj. tylna ściana, czopuch i obudowa. Przed nadmiernym nagrzaniem elementy te chroni niepalna izolacja z wełny mineralnej, która redukuje wstrząsy cieplne, zmniejsza straty ciepła i wpływa na podwyższenie wydajności kominka.

Szczególnie narażone na działania wysokich temperatur jest wnętrze ścianki okapu nad i za paleniskiem oraz przyłącze paleniska.  Dostępne na rynku materiały do izolacji kominków najczęściej występują w postaci płyt. Są one połączeniem wełny mineralnej i warstwy folii aluminiowej. Wełna sklejona jest z aluminium specjalnym klejem wysokotemperaturowym. Zastosowanie płyt z wełny mineralnej do pozwala na utrzymanie temperatury poniżej 50C po stronie zewnętrznej komory paleniskowej i wyciągu.

kominek

Wieloletnie doświadczenie wskazuje, że jest to bardzo dobry materiał izolacyjny do wykonywania obudowy kominków. Warto dodać, że wełna mineralna to materiał ekologiczny i bezpieczny, zarówno podczas produkcji, instalacji, jak i długoletniego użytkowania. Nie ma mowy o niebezpiecznym pyleniu i zagrożeniu dla zdrowia, co ustaliła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Należy pamiętać, że materiał używany do izolacji kominka powinien mieć Aprobatę Techniczną. Nie należy stosować zwykłej budowlanej wełny ociepleniowej, ponieważ w wyższych temperaturach najzwyczajniej się kruszy. Należy także zwrócić uwagę na to, czy płyty kominkowe z wełny mineralnej posiadają atest potwierdzający to, że  w wysokich temperaturach nie wydzielają one dymów, tlenku i dwutlenku węgla. Również starajmy się dobierać pod kątem ochrony wszelkie akcesoria kominkowe, tak aby ich użytkowanie było maksymalnie bezpieczne.

Z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe montażem kominka powinni zająć się fachowcy mający odpowiednie doświadczenie. Nawet niewielki błąd  – biorąc pod uwagę tak wysokie temperatury jakie panują w kominku – może doprowadzić do utraty mienia lub zdrowia jego użytkowników. Podczas samego montażu należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie ciągłości połączeń płyt. Ścisłe przyleganie płyt, wzmocnione m.in. dzięki  aluminiowej taśmie samoprzylepnej, pomoże uniknąć nieprawidłowych mostków cieplnych i wydmuchiwania wełny mineralnej przez cyrkulujące wewnątrz komory cieplnej powietrze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top