search
top

Aluminiowe, żeliwne czy stalowe – jakie grzejniki wybrać?

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż wybór grzejnika. Tak jednak uważać mogą ci, których wiedza na ten temat zastygła gdzieś głęboko na początku lat 90. Od tego bowiem czasu pojawiło się kilka rozwiązań, które mogłyby niejednego zadziwić.

Na rynku grzejników wiele się zmieniło, niegdyś królowały grzejniki żeliwne, obecnie mamy do dyspozycji wiele innych produktów. Nasz raport z rynku zacznijmy jednak od tych pierwszych.

Uniwersalny żołnierz

Obecnie najczęściej wybieranymi grzejnikami są te wykonane ze stali. Do ich głównych zalet można zaliczyć zarówno niską cenę, jak i dobre właściwości termiczne. Grzejniki tego typu, dzięki temu, że nie akumulują energii cieplnej, umożliwiają łatwą kontrolę temperatury w pomieszczeniu. Wadą może być niska odporność na korozję – takie grzejniki są wrażliwe na złą jakość wody, a szczególnie na wodę mającą kontakt z powietrzem – jak to się ma kotłach na paliwo stałe z otwartym systemem.

Siła tradycji

Takich problemów nie sprawiają grzejniki żeliwne. Należą one do najtrwalszych, wytrzymują z łatwością nawet pół wieku. Takie grzejniki wolno się nagrzewają, ale i wolno oddają ciepło, przez co utrzymują je jeszcze długo po wygaśnięciu pieca. Są niezmiernie ciężkie i częstokroć ich montaż na słabszych ścianach bywa problematyczny. Dodatkowo mają one masywny i mało nowoczesny wygląd, nie będą więc pasowały do każdego wnętrza.

Waga piórkowa

Wagowym przeciwieństwem grzejników żeliwnych są grzejniki aluminiowe. Niezwykle lekkie i łatwe do zamontowania. Ich niewielka bezwładność ciepła predestynuje je do współpracy z kotłami wyposażonymi w automatyczną regulację temperatury. Wadą aluminium jako materiału jest to, że jest miękkim metalem, co sprawia, że takie grzejniki są narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Musimy również uważać podczas podłączania ich do instalacji miedzianej, bowiem takie połączenie skutkuje wytworzeniem się korozji elektrochemicznej. Przeciwdziałać temu zjawisku można stosując odpowiednie złączki oraz specjalny środek na bazie polifosforanów dodawany do wody, który ma za zadanie osłabiać jej właściwości korozyjne.

Prawdziwą innowacją na rynku i swoistym designerskim smaczkiem jest zastosowanie grzejników wykonanych z… drewna. Takie grzejniki są bardzo ciekawym elementem wystroju wnętrza, na który mocno przykuwa uwagę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top